Organizatorem Biegu Wierchami jest Stowarzyszenie Visegrad Maraton Rytro z siedzibą w Rytrze.

Początki Stowarzyszenia sięgają 2005 roku kiedy to Uczniowski Klub Sportowy „Ryter” w Rytrze zorganizował wspólnie z gminą Rytro bieg na trasie półmaratonu  (21 km 97,5 m) z góry Vabec (Słowacja) do Rytra. Bieg ten cieszył się dużym zainteresowaniem, a organizacja tego przedsięwzięcia w opinii uczestników i obserwatorów – stała na wysokim poziomie. I tak to się zaczęło, grupa pasjonatów biegania zaczęło organizować w 2006 roku maraton, a później kolejne biegi.

Biegacz truchtający poboczem drogi, to zwykły widok
w Rytrze. Miejscowość ta ma najwięcej maratończyków
w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W liczącym
3700 mieszkańców Rytrze jest 14 czynnych maratończyków,
startujących systematycznie w biegach maratońskich w kraju i zagranicą.

sądeczanin.info

Od tamtego momentu minęło wiele lat a my nadal organizujemy biegi w myśl zasady „Biegacze dla biegaczy”. Obecnie jesteśmy organizatorem 5 imprez biegowych odbywających się w Beskidzie Sądeckim: Bieg Wierchami, Podbieg na Makowicę, Bieg Kurierów Sądeckich, Bieg Niepodległości oraz Treningu Półmaraton Dwa Zamki.

Stowarzyszenie liczy ponad 50 osób. Są to osoby które biegają, biegały lub mają zamiar biegać. Organizacja biegów to również okazja do spotkania się z Członkami Stowarzyszenia którzy obecnie zamieszkują nie tylko Rytro, ale także całą Małopolskę.

Zawsze przyświeca nam cel, by biegacze odwiedzający nasze ukochane Rytro czuli się u nas jak u siebie w domu. Ma być piękno sportu, rywalizacja, niesamowite widoki i piękne wspomnienia.

Do zobaczenia!